MÄGIRELJEEFI ELEMENDID

     Reljeef on mitmesugustest pinnavormidest  koosnev maapinna kuju. See moodustub maasiseste (tektoonilised ja vulkaanilised) ja väliste (vesi, liustikud, temperatuuri  kõikumised, tuul) geoloogiliste protsesside pideva koosmõju toimel. Siin võib täheldada kindlat  korrapära ja loogikat,  mille tundmine on abiks orienteerumisel ja ohtude hindamisel mägedes. On oluline et marsruudi  kirjelduses kasutatavaid termineid mõistetaks üheselt. Tuleb täpsustada, kas jõe, oru või liustiku paremat või vasakut poolt mõeldakse orograafiliselt (“allavaadates”) või käigusuuna järgi. Alpinismi- ja matka-alastes raamatutes tuuakse ära ikka I.Antonovitshi joonist, kus ära toodud olulisemad mägireljeefi elemendid. Samuti peaks tänapäeval teadma reljeefielementide nimesid teistes keeltes, ntx vene ja inglise keeles.

     Mäed ja mägismaa on kõrgele kerkinud ja tugevasti liigendatud maapind. Mäeahelikud on eraldatud üksteisest orgudega. Eristatakse  pea- ja kõrvalahelikke ning nende harusid. Ahelikud on ühtlasi ka veelahkmeteks. Paljude ahelike ühinemiskohta nimetatakse mäesõlmeks. Näiteks Matsha mäesõlmes ühinevad Turkestani, Zeravshani ja Alai ahelikud. Piki ahelikku kulgev mäehari võib olla nii terav, et sellel ei mahu isegi kõndima kui ka nii lame,  et võiks ka jalgpalli mängida. Mäe või aheliku nõlval asuvat harja nimetatakse ribiks. Nõlval olevat  lühikest  ja järsku ribi või kaljusaart nimetatakse kontraforsiks e. kannuseks. Mäetipp alpinistlikkus mõttes on mägi, mis ulatub ümbruskonnast (ahelikust) vähemalt 200 meetrit kõrgemale. Tippe võib eristada välise kuju järgi: nõel, hammas, torn, sarv, püramiid, koonus, kuppel, harjataoline. Mitmed tuntud tipud (näiteks Elbrus, Ushba, Beluhha)  on kaksiktipud. Tippu, mis asub harjal suure tipu läheduses, nimetatakse eeltipuks. Mäemassiiviks võib nimetada gruppi lähestikku asuvaid  mõõtmeliselt sarnaseid väheliigendatud tippe, mis on ühisel alusel e. tüvendil. Sadul on madalam koht mäeharjal kahe tipu vahel. Kui see on sobiv koht aheliku ületamiseks, nimetatakse seda kuruks. Kuru võib mõnikord olla nii kitsas pilu (lõhang) kaljude vahel (näiteks Abai k. Ili taguses Alataus, Toktoguli k. Kirgiisi ahelikus) kui ka lai lumine platoo, kus pole tuurigi (näiteks Ashutori k. Terskei ahelikus, Kashl Ajaki  k. Pamiiris). Lamedat harjalõiku, mis ühendab tippe või järske nukke selle peal, võib nimetada kaareks. Terminit “kuru” kasutatakse ilukirjanduses mõnikord ka kui kitsast orgu. Mõnikord kohtab ka terminit rübi (ntx Everesti lõunarübi). Tipud ja kurud ongi mägironijate põhieesmärgid.

Tee mäetippu või kuru jalamile kulgeb piki orgusid. Põhiorgu sisenevad tihti mõlemalt poolt kõrvalorud. Orutüüpe on mitmeid, kusjuures üks ja sama org võib oma ülaosas olla ühte, allpool aga teist tüüpi.
Sälkoru tunnuseks on järsud nõlvad ja kitsenev põhi. Selle erijuhtum on kuristikorg. Kanjonorg on järskude, kohati rippuvate veerudega org, mille põhja jõesäng  täielikult ei hõlma. Tihti võib sellistes orgudes jõgi end suruda vastu püstloodis kaljusid (surutis, vene k. prizim) ning siis tuleb matkajatel minna  kas teisele kaldale või tõusta kõrgemale. Suure langu ja kiire vooluga jõelõiku, kus vesi voolab mõõda kive, nimetatakse koseks. Kui aga vesi langeb astangult vabalt, on tegu joaga.
Mägedes on tüüpilised ruhiorud e. troogid  liustike poolt laiendatud ja U-kujulise ristlõike saanud endised erosioonilised sälkorud.
Lammiorg  on  eelmisele  orutüübile järgnev arenguetapp, kus küljeerosioon on juba ülekaalu  saavutanud. Need on laiad orud, kus jõgi tavaliselt lookleb kivisel lammil, kõrval aga on rohused terrassid, kuhu reeglina vesi ja selid ei ulatu. Terrassid võivad olla lõhestatud ovraagidega. Näiteks, Tshon-Kemini jõe org  Põhja-Tjan-Shanis, Fortambeki org Pamiiris jt.
     Lisaks ruhiorgudele on  tüüpilisteks  mäeliustike  poolt kujundatud pinnavormideks kaarid,  karlingud  ja  tsirkusorud. Kaarid e. orvandid on nishitaolised järskude veerudega süvendid mäeahelike nõlvadel, mis on tekkinud liustike kulutaval toimel. Kaari moldjas põhi on kaldu avatud esiserva suunas, kust väljub  liustiku keel. Avatud külge lahutab allolevast (ruhi) orust tihti astang e. riigel. Vanades kaarides võivad asuda järved. Kaaride vahele jäävad teravad mäetipud   - karlingud. Tsirkusorud e. tsirkused on suured järsuveerulised orulaiendid troogide lähetel. Nad on lume, firni ja jää kogunemiskolleteks, kust väljuvad liustikud.

     Tipumarsruudid kulgevad tavaliselt mööda mäeharju, ribisid ja kontraforse, kus jäävad ette sandarmid, lõhangud, visangud jne. Sandarmiteks kutsutakse mäeharjade  ja ribide peal teravalt esilekerkivaid üksikuid  kaljusid, mis tipu mõõtu välja ei anna. Tippu tõusul tuleb  neist  kas  üle ronida või ringi minna. Järsk langus harjal kannab nime lõhang. Visanguks (vene k. vzljot) nimetatakse nii kindla kaldega harjalõiku kui ka kurueelset järsemat nõlva. Mäeharja lamedamat osa suhteliselt järskude lõikude vahel kutsutakse õlaks. Raskeimad marsruudid on tavaliselt  seinamarsruudid (näiteks Tshatõni "romb", Ushba seinad jt.). Sein alpinistlikkus mõttes kujutab suhteliselt pikka ja keskmiselt üle 60°-se kaldega (kalju)nõlva.
     Suuremat piklikku süvendit mäenõlval,  mis on tekkinud vooluvete, kivivaringute ja laviinide toimel,  nimetatakse kuluaariks. Viimased võivad olla kümnete meetrite laiused ning lume, firni või jääga täidetud. Mäenõlva jalamile kuluaaride ja rennide alla koguneb murendmaterjali, mida nimetatakse rusuks. Sõltuvalt  kivimite  tugevusest ja mägede vanusest võib moodustada suuri  rusuga kaetud alasid rusunõlvu, millede kalle üldiselt ei ületa 40°. Rusu võib liigitada kivitükkide suuruse järgi  (jäme, keskmine, peenike), vanuse (värske,  vana), liikuvuse, välise kuju (teravad, ümarad, plaadid jt.) ja värvuse järgi. Munakatest, veeristest ja ümardunud  kruusast  koosnevat tsementeerunud kivimit kutsutakse konglomeraadiks. Viimane on eriti levinud Pamiiris ja Pamiiri Alais, kus jõeorgudes  võib kohata suuri konglomeraatsambaid ja  seinu surutistega. Konglomeraatnõlvad võivad olla suurema kaldega kui tavalised rusunõlvad, samas pole nad aga nii kindlad nagu ntx puhtad kaljunõlvad – seega küllalt ebakindel ja vastik asi.

     Kaljumarsruutidel tuleb tunda kaljude mikroreljeefi. Kaljunukk kujutab alpinistlikus mõttes kaljumonoliidi väljaulatuvat osa, mille ümber on võimalik  panna  julgestusköit. Lähedased mõisted on eend, mõhk, õnarus. Kaljud on suuremal või vähemal määral lõhestatud  pragudega. Need võivad kulgeda horisontaalselt, vertikaalselt või kaldu. Suuremaid kaljupragusid nimetatakse veel kaljulõhedeks.  Väikesesse kaljulõhesse mahuvad  sõrmed  või  saapanina, suurde kaljulõhesse aga kogu käsi või jalg  Veel laiemat kaljulõhet, kuhu mahub inimene, nimetatakse  kaminaks. Suurt kivirahnu, mis on kukkunud ja kaminasse kinni kiilunud, kutsutakse korgiks. Plaat on monoliitne, suhteliselt sileda pinna osa, kus on vähe õnarusi  ja nukke, mida ronimisel saaks kasutada. Kaljunõlval eristatakse mitmesuguseid astmekujulisi elemente  suuruse ja kasutamise võimaluste järgi:  süvend, riiul, terrass. Riiul on nii lai, et inimene mahub sellel jalgadega seisma. Väikesel  terrassil saab istuda, suurele võib aga paigutada telgi. Vaja on eristada sise  ja välisnurki. Nõlva kohal olevat kaljut nimetatakse karniisiks. Kui nõlva kalle on üle 90°, siis õeldakse, et see on "negatiivne".

     Kõrgmägedele on iseloomulik lume firnitsooni  ja liustike  olemasolu. Igilumi, mis katab mägesid lumepiirist  kõrgemal, moodustab tuule ja päikese toimel omapäraseid vorme. Lumepiir on tinglik kõrgusjoon  mägedes, millest alates lume kuhjumine ületab sulamise. Põhjanõlvadel on see reeglina madalamal kui  lõunanõlvadel, polaaraladel võib see laskuda merepinnani,  ekvaatoril aga tõuseb kuni 6400 m kõrguseni (Andid). Kaukasuses on lumepiir 3000 3800 m kõrgusel.
     Lumeväli on väikese kaldega lumenõlv. Suuri, peaaegu horisontaalseid lumevälju nimetatakse lumeplatoodeks. Tuntud on Ushba platoo, Pamiiri  Firniplatoo. Lumemold on koht, kus lumi on täitnud maapinna  lohu  või  õõnsuse. Sageli  tekivad  tuule toimel lumehanged, vaalud, vallid, seljandikud ja tuuletaskud. Mäeharjal,  tuulealusel küljel võib tekkida lumekarniis. Sageli jääb see rippuma, sest tuule keerutamine tekitab karniisi alla tühemiku e. tasku. Lumelaviinide peatuskohtades tekivad laviinikoonused koonusekujulised tihedama lumega moodustised. Reeglina on nendest kohtadest võimalik ületada jalamilõhet. Lumesild võib tekkida lume ebaühtlasel sulamisel liustikulõhele või mägijõele. Lumelaam on mäenõlva osaliselt kattev lumeriba. Peetakse lumikatte ja liustike vahevormiks,mis esinevad ka keskmäestikes (Tatrad).
     Aastate jooksul kujunevad lumepiirist kõrgemal nõgusatel aladel ja laugetel nõlvadel sadanud lumest suured lumekogumikud, mida laviinid veelgi suurendavad.  Ülemiste lumekihtide raskuse toimel alumised kihid tihenevad ja  lund  moodustavad jääkristallid muutuvad sõmerlumeks e. firniks. Sellele nähtusele aitab kaasa ka lumemassi sisemusse valguv ja seal külmuv sulamisvesi ja vihmavesi. Tihenemisel kaovad poorid firnist täielikult ning see muutub liustikujääks. Jää on seda plastilisem, mida suurema rõhu all ta asub ning mida lähemal on ta temperatuur sulamistemperatuurile. Teatava kriitilise paksuse saavutamisel ja aluspinna  vastava  kallakuse juures hakkab jäämass piki kallakut raskusjõu mõjul liikuma ning nii  kujunevad voolavad ja libisevad jäämassid -  liustikud. Selleks et toimuks jää liikumine laugel nõlval  (1-2°),  peab ta paksus olema vähemalt 60-65 m, kuid 45°-se kaldega  nõlval piisab vaid 1,5-2 m paksusest kihist. Üldiselt võib liustiku jagada kahte ossa: toitetsoon ja  ablatsioonitsoon.  Esimeses toimub  aastaringselt sademete akumuleerumine,  teises  aga (põhiliselt suvisel ajal) jää sulamine,  aurumine ja mehhaaniline kadu (jäävaringud). Sõltuvalt  sellest kumb protsess on keskmiselt ülekaalus, liustik kas "taganeb" või "tungib peale". Esimesel juhul  on massibilanss negatiivne, teisel juhul - positiivne.Viimastel aastakümnetel on paljud liustikud "taganenud", jättes tavaliselt järele värsked moreenvallid. Samal ajal on olemas ka nn. pulseeruvad liustikud,
mis küllalt kindla perioodi järel "ärkavad" ning tungivad lühikese aja vältel kiiresti (kuni paarsada  meetrit  ööpäevas) allapoole. Näiteks Karu (Medvezhi) liustik Pamiiris pulseerub umbes 12 aastase intervalliga. Amfiteatrikujulist süvendit, milles paiknevatest lume-, firni-  ja jääväljadest algavad liustikud, nimetatakse liustiku häiluks. Viimane on tsirkuse osa. Liustiku kõige madalamale laskunud osa aga nimetatakse keeleks. Selle otsas võib olla koobas e. grott,  kust voolab välja juba võimas jõgi. Keel ulatub reeglina allapoole  lumepiiri. Äärmuslik näide on  Uus Meremaalt,  kus 3498-meetrise Mt. Tasmani mäe nõlvadel on lumepiir 2100 meetri kõrgusel  ja selt alguse saava Foxi liustiku keel laskub mõnesaja  meetri kõrguseni lopsaka taimestikuga vihmametsa.

Glatsioloogid jagavad mägiliustikke järgmiselt:

1. Oruliustikud.
  - Lihtne, alpitüüpi oruliustik koosneb ühest  toitetsoonist firnibasseiniga ja keelest, mis asub orus. On ka oruliustikke (nn. turkestani tüüpi)  milledel  puudub firnibassein. Need toituvad laviinidest ja jäävaringutest nõlvadel olevatelt rippliustikelt.
  - Keeruline oruliustik koosneb kahest või enamast liustukuharust iseseisvate toitealadega. Keskmoreenide arvu järgi liustiku keelel võib kindlaks teha pealiustiku harude arvu.  Näiteks, Bezengi liustik Kesk Kaukasuses.
  - Dendriit- e. puusarnane liustik on keeruline oruliustik, mille harud omavad omakorda harusid iseseisvate toitealadega. Näiteks Fedtshenko liustik Pamiiris.
  - Häiluliustik on oruliustik suure firnibasseiniga, mis asub häilus ning mille suhteliselt  lühike keel väljub häilust kuni 2/3 tema pikkusest. Tavaliselt suure paksusega. Näiteks, Dmitrijevi liustik (jää paksus: 50 - 120 m) Põhja-Tjan-Shanis.

2. Nõlvaliustikud.
  - Kaari  e. orvandiliustik asub kaaris e.orvandis, täites selle kas  täielikult või osaliselt. Neid esineb ka keskmäestikes (Polaar-Uural, Kuznetski Alatau jm.).
  - Rippliustik täidab nõlva süvendi, omab lühikese keele, väikese pindala ja paksuse. Neid esineb mägedes kõige enam. Jää kadu toimub tihti jäävaringutena ning nendest kamakatest võib tekkida uus, taastunud liustik.
    Liustikke, mis saavad alguse ühisest,  mäekurul  asuvast firniväljast ning millede keeled laskuvad aheliku  mõlemale poole, nimetatakse  ülevoolu  e.  kuruliustikeks. Näited: Lõuna-  ja  Põhja -Ashutori liustikud Terskei ahelikus või Petrovi ja Dzhamansuu liustikud Ak-Shõirakis.

3. Tipuliustikud.
  - Kooniliste tippude liustikud, nagu näiteks Elbruse, Kazbeki,  Kilimandzaaro jt. kustunud vulkaanide jääkatted.
  - Tasaste mäelagede liustikud  katavad tasandunud tippude pinnad ja lõppevad järsakutega või lühikeste keeltega. Iseloomulikuks näiteks on Terskei aheliku tipud sõrtide poolt vaadatuna.

Üleminekutüübiks mägiliustikelt katteliustikele on  norratüüpi  liustikud  e.  liustikumütsid (Eestimaale  lähimad liustikud asuvadki Skandinaavia mägedes). Lisaks mägiliustikele on olemas suure pindalaga mandriliustikud (Gröönimaa, Antarktika jm.), kuid neid siin ei vaatle.

     Liustiku pinnale tekivad mitmesugustel põhjustel lõhed. Jalamilõhe e. bergshrund tekib liustiku ülaosas ning kulgeb tihti pikalt mööda mäenõlva (kuruvisangut).  Ta on piiriks liustiku liikumatu osa ja selle eraldunud jäämasside vahel. Selle nõlvapoolne äär on reeglina teisest kõrgemal.  Põikilõhed tekivad tavaliselt liustiku  sängi kaldenurga muutumise kohtades ja nad on liustiku teljega risti. Kumeruse korral tekivad kiilukujulised, alt kitsenevad lõhed. Nõgusa reljeefi korral aga tekivad alt laienevad lõhed. Liustikusängi  järsul laienemisel tekivad lõhed piki liustiku telge nn. pikilõhed. Kohtades, kus liustik teeb käänaku, tekivad pöörde e. radiaallõhed, mis pöörde välisküljel on laiemad, siseküljel kitsamad. Kohtades, kus liustik hõõrdub vastu  kaljusid,  võivad tekkida suhteliselt kitsad, liustikuteljega 30°-45°-se nurga all paiknevad äärelõhed. Kui  liustikusängis on küngas, tekivad selle kohal olevale jääkühmule ristlõhed. Kui aga kalju ulatub läbi liustiku, nimetatakse seda nunatakiks. Kaljuse sängi  kallastega  kokku puutuv jää sulab kiiremini ja nii tekib kaldalõhe e. rantkluft. Jäämurd kujutab kaootilisi kuhjatisi lõhede rägastikus. Tekib nagu põikilõhedki liustiku  sängi  langemisel, kuid kõrguste vahe võib siin ulatuda kümnetesse ja sadadesse meetritesse. Näiteks, Khumbu jäämurrus Himaalajas on kõrguste vahe umbes 600 meetrit. Eriti järsult ja pikalt langevat murdu võib nimetada  jääkoseks. Jäämurrus olevat suurt jääpanka või  sammast nimetatakse serakiks. Juhul, kui on toimunud jääplokkide liikumine teineteise suhtes, võivad tekkida rebendid e. murrangud.
     Liustiku pinnal kõndimise seisukohalt on oluline kas liustik on avatud (nähtavate lõhedega) või on liustik  kaetud (lõhed on lumega kaetud).  
     Keskpäeval tekivad liustiku pinnale ojad, mis  tihti on kulutanud jää sisse sügavad sängid, mis meenutavad  bobiradu. Liustikukaev tekib sulamisvee langemisel liustiku pinnalt lõhede sügavusse. Mõnikord võib tekkinud auk ulatuda läbi kogu liustiku. Kaevu langev vesi võib keerelda ja tekkinud moodustist võib nimetada "veskiks". Juhul kui vesi ei voola ära, vaid koguneb liustikul oleva lume alla ja sisse, võib moodustuda "liustikusoo". Auklikuks tuuldunud jää kiirel ebaühtlasel sulamisel ja aurumisel võivad tekkida nõeljad firnist ja jääst  moodustised kalgaspoorid. Väikesed kivid jõuavad päeva jooksul soojeneda ning sulatavd liustiku pinda augukesi, mis täituvad veega   need on nn. jäätassid. Suured kivid aga varjavad jääd päikese eest ning nende  alt sulab jää aeglasemalt kui kõrvalt. Nii moodustuvad meetrite kõrgused "seened" ja "lauad". Need kõik on liustiku kiire sulamise tunnusmärgid.
     Moreen kujutab liustiku poolt edasi kantud või kantavat murendmaterjali. Erinevalt rusust, mis variseb kaljuse nõlva alla, võib moreene jagada liikuvateks (koos liustikega) ja ladestunuteks. Esimeste hulka kuuluvad pinnamoreen, küljemoreen, keskmoreen,  sisemoreen. Pinnamoreeni all mõistetakse liustiku keelt katvat murendmaterjali kihti, mis moodustub kesk- ja külgmoreenide ühinemisel. Külgmoreen tekib nõlvalt liustikule  langenud murendmaterjalist, moodustades suuri valle. Keskmoreen tekib  liustike ühinemisel  sisemiste kallaste külgmoreenvallidest. Liustik sisaldab ka sisemoreeni, mis liustiku sulades jääb samuti selle  pinnale. Näiteks kui keskmoreeni kivide allikas (mäeribi, nunatak) ei ulatu toitetsoonist allapoole, siis võib moreenvall "tekkida" alles liustiku keele läheduses. Kui moreenikihi paksus on umbes üks meeter, siis sulamine lakkab. Kui liustik "taganeb" kiiresti, siis võivad moreenikihi alla jääda irdjää pangad. Ladestunute hulka kuuluvad ots  ja kaldamoreenid. Otsmoreen  tekib liustiku keele ette kaarekujuliste vallidena, näidates  liustiku keele varasemaid  asendeid. Otsmoreenvallide  kogumikku nimetatakse põhimoreeniks. Oru külgedel võivad olla kõrged ja teravaharjalised kaldamoreeni vallid, mis näitavad liustiku varasemaid mõõtmeid (laiust). Tihti läheb rada selle peal või siis  nõlva  ja  kaldamoreeni vahel olevas moreenitaskus. Moreenide vahel võib olla ridamisi väikesi moreenjärvi. Mõnikord on  suurem järv kohe liustiku keele juures. Kirjanduses kohtab huvitavaid tõlkeid, ntx "veerkivi" - ilmselt käib see moreenide kohta. Liustiku taganemisel jäävad maha ka jää  poolt  siledaks hõõrutud  kaljud,  mida  nimetatakse "oinapeadeks". Taolisi silekaljusid esineb ka aladel, kus kunagi oli mandrijää (Karjala, Soome, Kanada).

Millised reljeefielemendid kantakse tavaliselt skeemidele-kaartidele? V: ahelikud, tipud, kurud, jõed, liustikud, jäämurrud, moreenivallid, järved, lisaks ka võimalikud teerajad, laagrikohad, hooned jms. Väiksemad elamendid (ribid, kannused, sandarmid, kuluaarid, lumelaamad jms.) esinevad juba detailsematel krokiidel, kirjeldustes ja joonistel.

Lõpus - rida iseloomulikke pilte mägedest, kus võiks üles otsida siin esinenud mägireljeefi elemendid.

Linke:

http://en.wikipedia.org/wiki/Mountain 
http://en.wikipedia.org/wiki/Mountain_pass 
http://en.wikipedia.org/wiki/Glacier 
http://www.peakware.com/ 
http://nsidc.org/glaciers/ 
http://geology.about.com/ 
http://mccammon.ucsd.edu/~adcock/mountaineering_glossary.html 
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_climbing_topics 
http://www.uwsp.edu/geo/faculty/lemke/alpine_glacial_glossary/glossary.html 



Kalle Kiiranen, 20.03.2007
kiiranen@ut.ee