Mägipiirkonnad                                                  ( 2003.a. loeng , täiendatud 2007)

    
    Enne 1991.a. olid Eesti matkajatele-alpinistidele kättesaadavad põhiliselt endise NL kõrgmäestikud: Kaukasus, Pamiiri-Alai,  Pamiir, Tjan-Shan, Dzhungaaria, Altai, keskmäestikest Hibiinid, Uural, Sajaanid, Kodar, Kamtshatka, Tsherski ahelik jt. Viimastes tehti ka jalgsi-, vee- ja suusamatku. Peale taasiseseisvumist avanesid meile ka teised maailma mäed, lähedalasuvatest esmajärjekorras Alpid, Püreneed, Skandinaavia ja Tatra mäed. Ühtlasi hakkas veebilehtedele tekkima infot mägede kohta ja vastavaid päevikuid.
Mis puutub endise NL kõrgmägesid, siis tänapäeval on tihtipeale alpinisti ja eriti matkaja jaoks probleem selles et piki neid ahelikke kulgevad ka riigipiirid ja mitte igast kohast ei saa vabalt üle minna.

Kellel ettevõtlikkust ja raha rohkem, jõudsid ka teistele kontinentidele. Silma paistab teiste hulgas Tõivo Sarmeti grupp, kes 1997.a. tõusid Lõuna-Ameerikas Aconcaguale(6960 m), 1998.a. – Nepaalis Cho Oyu’le (8201 m), 1999.a. Põhja-Ameerikas Alaskas McKinley’le (6194 m), 2001.a. – Pakistanis Broad Peak’ile (8047m) ning lõpuks 2003.a - Mount Everestile(8848m).

Kui 2003.a. loengus kurtsin et eestikeelses veebis vähe mägi-ja üldse matka-alaseid materjale, siis nüüd aastal 2007 on pilt teine - oleks vaid lugejaid! Vahepeal (2003-2007) on ju toimunud ka sellised meediahuvi äratanud üritused, nagu edukad Mount Everesti ekspeditsioon (2003), Rain Londi ja Marko Kalve Gröönimaa suusaretk (2004), Eesti Alpinismi 50.aastapäevale pühendatud Pamiiri-ekspeditsioon (2006) või Antarktika kõrgeima mäe Vinsoni vallutamine(2007). Viimasele 3-le võib siiski ette heita hilisema muljete jagamise ja pildimaterjali vähesust. Ehk tulevad raamatutena? Klubide osas tasub alati piiluda Jaan Künnapi Alpinismiklubi  ja loomulikult ka meie Firni-klubi veebi, viimases just arhiivi kogutud retkede ülevaated 2000-2006. Samuti leiab kirjeldusi Eesti Matkaliidu vanas veebis (uus veeb http://www.matkaliit.ee on matkakirjelduste osas veel lahja), matkade registrit koostab seal ka Guido Leibur. Foorumitest on huvitavamad: http://trip.ee , http://www.firn.ee/forum/ . Huvitavaid reisikirjeldusi on aga ka ntx Ülo Suursaarel, Koomaklubil, Jaan Ainelol, Neeme Kattil jt. Mingi ülevaad on ka neti.ee-s. Minu enda retked on: http://biomedicum.ut.ee/kalle/matk  .

Kasutan siin ka minu enda kunagist kogumikku “Tosin loengut mägimatkajatele” Tartu, 1991 , kui ka Alan Roodu ülevaadet maailma mägipiirkondadest: http://www.hot.ee/alanrood/magipiirkonnad/maailm.htm . Loomulikult on paljudes kohtades poliitiline olukord muutunud, kuid mäed on ikka sama koha peal, ehk vaid liustikud on rohkem sulanud. 


Kaukasus

Suur-Kaukasus on Kaukaasia kõrgeim osa ning selle Peaahelik koos Kõrval- ja Kaljuahelikuga kulgeb umbes 1100 km pikkuselt loodest kagusse. Jagatakse tavaliselt 3 osaks:

- Lääne-Kaukasus: Mustast merest Elbruseni.
- Kesk-Kaukasus: Elbrusest Kazbekini.
- Ida-Kaukasus: Kazbekist Kaspiani.

Iseloomulik on geoloogiliselt suhteliselt noor, alpiinne pinnamood, eriti Lääne- ja Kesk-Kaukasuses.  Ida-Kaukasuse  reljeef on tunduvalt ümaram, kulunum, murenenum.  Ka  kliima  on ida  pool  kontinentaalsem,  kuivem.  Lumepiir  kõigub 2700 meetrist läänes kuni  3900  meetrini  idas.  Kõrgeimad  tipud asuvad  Kesk-Kaukasuses:  Elbrus  (5642  ja  5622),   Dõhhtau (5203), Koshtantau (5151),  Shara  (5058),  Dzangitau  (5049), Kazbek (5033). Pikim liustik on Bezengi (19 km).  Maastik  on eriti vaheldusrikas Lääne-Kaukasuses, kus on metsa  ja palju ilusaid mägijärvi. On sobiv I-III rk matkadeks. Raskemad  kurud asuvad põhiliselt Aksaudi-Teberda-Dombai ümbruses. Siin asub ka Lääne-Kaukasuse kõrgeim, Dombai-Ulgeni  tipp  (4046). Kesk-Kaukasuses on orud avaramad ja vähem metsased. Siin saab teha I-VI rk matku (soovitav: III rk ja raskemad). Ida-Kaukasuses leidub tõsiseid kurusid põhiliselt Peaaheliku põhjapoolsetel  külgahelikel: Pirikiteli, Sneznõi ja Bogosu ahelik. Kõrgeimad tipud on  Tebulosmta (4493) ja Bazardüzü (4466).

     Juurdepääs on väga hea, eriti põhja poolt. Rongiga tuleb sõita kas Maikoppi, Nevinomõsskisse või Tsherkesskisse (Lääne-Kaukasus),  Naltshikusse  või  Vladikavkazi   (Kesk-Kaukasus), Groznõisse või Mahhatshkalasse (Ida-Kaukasus). Lennukiga  saab Mineralnõje Vodõsse, sealt  edasi  aga  juba  liibibussidega. Lõuna pool on lähte- ja lõpp-punktideks tavaliselt kas Suhhumi Sotshi või Tbilisi.  Marsruutide  valikut  Kaukasuses piiravad rohked looduskaitsealad, rahvuspargid, keelutsoonid. Esimestest võib nimetada järgmisi:

- Kaukaasia Riiklik Looduskaitseala: Krasnodari krai  lõunaosas.
- Ritsa: Ritsa järve ümbrus Abhaasias.
- Pshu-Gumista: Põhja-Abhaasias Pshu jõe basseinis ning  Bzõbi ja Ida-Gumista jõgede ülemjooksude vahelisel alal.
- Teberda: Teberda jõe ülemjooksul ja Arhõzis,  Kizgõtsi  jõe ülemjooksul.
- Kabardiini-Balkaari: Tshegemi,  Tsherek-Bezengi,  Tsherek-Balkaari, Haznõdoni ja Psõgansu jõgede basseinides.
- Põhja-Osseetia: Terek-Ardoni  vasakpoolsete  lisajõgede  ja Fiagdoni jõe basseinides. Tsei org ja Tepli-Arhoni  massiiv.
- Kazbegi: Georgias

     Looduskaitsealadel viibimine ilma eriloata on  keelatud. Seda jälgitakse ka, ntx karjused küsivad luba. Hästi ligipääsetavas ja populaarses Baksani orus asub  Elbruse Rahvuspark (algab enne Elbruse asulat), kus  telkida  saab ainult kindlates kohtades. Mõned orud, näiteks Ullu-Kam, oli tihti "suletud" katkuohu (suslikud!) tõttu. Mägi-hooaeg Kaukasuses kestab tavaliselt 15.maist 30.septembrini, Elbruse lähikonnas - 1.juunist 30.septembrini. Alates 1991.a. tuleb arvestada et Kaukasuse peaahelik on ka piiriks Vene Föderatsiooni ja Georgia vahel, nii et väga raske on retke viia teisele poole. Loomulikult peab olema ka piiriload. No piirivalve on ikka all rohelises, üleval lumel ja jääl liigutakse tihti "teisele poole". Teadmiseks veel et Vene piirivalve ei lase välismaalasi üle Vene-Georgia piiri ka ametlikes piiripunktides.  Küllalt riskantne olevat praegu matkata nii Lääne-Kaukasuses Abhaasias (eriti Kodori orus), kui ka Ida-Kaukasuses Tshetseenia ja Ingusheetia aladel, samuti Georgia poolel Pankisi orus. Venemaale reisides peab teadma et lõpp-punktis tuleb end 3 päeva jooksul registreerida kohalikus nn. OVIRis. Seda jälgivad kohalikud miilitsad väga hoolikalt. Nii et: viisa, piiriluba, looduskaitseala luba ja OVIR-is registreerumine. Georgia poolel on nende formaalsuste osas lihtsam, oma piirivalve on aga neilgi.

http://www.sea.ee/~ys/bezengi/bezengi.html
http://biomedicum.ut.ee/kalle/matk/bezengi03/
http://www.spordilinn.ee/kaukasus2005/
http://www.sea.ee/~ys/2005/

Jaan Künnapi klubi organiseerib igal aastal bussireise Baksani orgu ja tõusu Elbrusele, nüüd eelmisel aastal käidi Valdo Kanguri juhtimisel üle hulga aja Kazbekil (Georgia poolt) ja eeloleval suvel toimub (10.-25.juuli 2007) veel Kazbekile tõus. Üldse väärib Georgia rohkem külastamist, seda enam et see on EL liikmetele viisavaba ja Tbilisis on nüüd Eesti saatkond tekkimas.


Pamiiri-Alai

....on laialdane kõrgmäestik Tadzikistani,  Usbekistani  ja  Kõrgõzstani   territooriumil,   hõlmates   umbes 250x800 km suuruse maa-ala Fergana orust lõunas. Sinna kuuluvad Alai, Turkestani, Zeravshani, Hissaari ja Karategini  ahelikud. Nendel ahelikel, eriti  kahel  esimesel  on  lõunanõlv reeglina järsk, põhjanõlv aga laugem  ja  koos  eesahelikega. Kliima on kontinentaalne, sademeid suvel, eriti  selle  lõpus väga vähe. Lumepiir tõuseb läänest  ida  poole,  olles  umbes  3200-3600 meetri kõrgusel. Tuntumad mägirajoonid on:

- Fani mäed, mis asuvad Zeravshani ja Hissaari ahelike  vahel. Kõrgeim tipp on Tshimtarga (5489). Kurusid on 1A-3B-ni, kõrgused üle 4000 m, raskemad lõigud on enamasti  kaljused-rusused. Siin asub rida ilusaid mägijärvi: Iskanderkul, Alaudini, Allo, Kulikaloni, Marguzori jt. Ligipääs on  kas  Dushanbe poolt autoga üle Anzobi kuru, Khujandist (end. Leninakan) või Samarkandist (Usbekistan) läbi Pendzikendi Artutshi jõeni või Leninabadist autoga üle Shahristani kuru ja läbi Aini küla. Anzobi kurust lääne poole jäävad Hissaari aheliku lõigul on  põhiliselt  1A-1B  kurud. 

- Takali mäesõlm asub Hissaari ja Zeravshani ahelike ühinemis- kohas Fani mägedest ida pool. Kõrgeim tipp - 5145 m.  Kurusid on 1A-3A-ni. Kafirnigani jõe ülemjooksul  asub  riiklik looduskaitseala "Ramit". Ligipääs on kas põhjast  Aini  külast autoga piki Zeravshani jõge või Dushanbest  ja  Ordzonikidzebadist autobussiga Ramitini, sealt edasi aga juhusliku autoga.

- Matsha mäesõlm asub Turkestani, Zeravshani  ja  Alai  ahelike ühinemiskohas. On üks  võimsamaid  jäätumisalasid  Pamiiri-Alais. Siin asub 25 km pikkune Zeravshani liustik ning  kõrgeim tipp - Skalistõi (5621). Saab teha I-VI  rk  mägimatku (soovitav: IV-VI rk). Ligipääs:  põhjast  Kokandist  autoga Voruhi või Kani külla, läänest (Samarkandist või Dushanbest) Ainisse, sealt autoga Ljanglifi kishlakki.

- Kõrg-Alai eraldub  Fergana ja Alai  orgusid.  Kõrgeim  tipp on Tandõkul (5539). Aheliku keskmine kõrgus on 4500 m. Siin on kurusid 1A-3B-ni, kõrgustega enamasti üle 4000 m (on  ka paar 5100-meetrilist kuru). Suuremad liustikud  on:  Istan-saldõ, Tandõkul, Abramovi, Dugoba jt. Alai orgu saab Dushanbest kas autoga mõõda trakti piki Surhobi-Kõzõlsuu jõge või lennukiga Dzirgitali, Daraot-Korgoni  vm.  Alai  ahelikule saab ligineda ka Fergana orust (linnad Osh, Fergana,  Kokand jt.) auto või lennukiga. Põhja pool asuval Kitshik-Alai ahelikul on kurusid 1A-2B-ni (on ka üks 3A). Mägi-hooaeg Pamiiri-Alais kestab tavaliselt 15. maist 30. septembrini.

 Pamiir

...on laialdane kõrgmäestik Tadzikistani  (Mägi-Badahshani), Afganistani ja Hiina territooriumil. Looduslikuks põhjapiiriks on kõrge Taga-Alai ahelik.  Pamiiri  iseloomustavad  väga  suured  kõrgused,  suured mastaabid ja tugev jäätumine. Siin asub kolm 7000-list tippu: Korzenevskaja (ka Kuh-i-Santalak) (7105), Lenini (ka Atshik-Tash) (7134) ja  Shomoni ( end. Kommunismi, 7495) tipud. Kurude kõrgused on 4000-6000 m, kõrgeim - 6850  m.  Ülekaalus on 2A-st raskemad kurud, mistõttu siin on soovitav teha IV-VI rk matku. Pamiiri kliima on kontinentaalne,  õhk  väga  kuiv, eriti idaosas. Kuiva ja puhta õhu tõttu on siin  väga  intensiivne päikesekiirgus. Lumepiir on 4400-5240 m kõrgusel.  Pamiiris asub ka maailma üks pikimaid mägiliustikke - Fedtshenko (77 km), nimetada võib veel Grumm-Grzimailo (37), Garmo (27), Suur-Saukdara (25) liustikke.

     Geograafid jagavad Pamiiri orograafiliste iseärasuste järgi kaheks: Lääne- ja  Ida-Pamiir.  Lääne-Pamiiris  on palju üle 6000 m ulatuvaid järsunõlvalisi alpiinseid  mäeahelikke. Kitsaste kuristikorgude ja  mäeharjade  kõrguste  vahe ulatub seal 3000 meetrini, orgude kõrgused  on  1800-3000  m. Lääne-Pamiiris on sademete tõenäosus suurem kui idas; niiskem õhk tuleb lääne poolt ja  sademeid  langeb  eelkõige  ahelike lääne- ja  edelanõlvadele.  Võrreldes  näiteks  Kaukasuse  ja Tjan-Shaniga on Pamiiris  sademeid  siiski  väga  vähe,  eriti augustis ja septembris.  Ida-Pamiiri  iseloomustavad  suurele kõrgusele (3500-4500 m)  kerkinud  tasasemad  orud.  Ahelikud (kõrgustega üle 6000 m) on väheliigendatud, suhtelised kõrgused on väikesed ja nõlvad lamedad. Kliima  on  väga  kuiv  ja karm, sarnanedes Tiibetiga. Ida-Pamiiri põhjaosa on kõrgmäestikukõrb.
Matkajad ja alpinistid jagavad Pamiiri  kolmeks  (Kesk-, Edela- ja Ida-Pamiir), mõnikord isegi viieks:

- Loode-Pamiir: Peeter I (Periohtau), Darvazi (Lahuri), Vant- shi, Jazgulemi ahelikud.
- Kirde-Pamiir: Taga-Alai aheliku idaosa ja Zulumardi  ahelik Zulumardi kuruni.
- Kesk-Pamiir: Teaduste Akadeemia, Tanõmasi ahelikud ja  Jaz- gulemi aheliku idaosa.
- Ida-Pamiir: Muzkoli, Psharti, Põhja-Alitshuri ahelikud.
- Edela-Pamiir: Rushani, Shugnani, Ishkashimi, Shahdarini,  Lõuna-Alitshuri ahelikud.

Ligipääs on raske: autoga mõõda Pamiiri trakti kas Oshist  üle Kõzõl-Arti kuru või Dushanbest Vantshi ja Horogi. Kohalike lennukitega saab Dushanbest sõita Murgabi, Horogi, Vantshi, Rushani,  Dzirgitali, Ljahshi vm.  Looduskaitsealasid  Pamiiris  ei  ole, küll aga on  enamus  sellest  piiritsoonis.  Mägi-hooaeg Pamiiris kestab tavaliselt 1. juulist 30. septembrini. Ka Pamiiris oli 90-ndatel poliitiline olukord ebastabiilne, kuid nüüd (2007) on normaalne.

http://www.sea.ee/~ys/Pam.htm
http://www.firn.ee/retked/retk99/lenin99.html
http://www.firn.ee/db/konkurss/JuriVilismae/jyri_lenin2000.html
http://www.alpinism.ee/

Tjan-Shan

... on laialdane kõrgmäestik Kõrgõzstani  (osaliselt ka Kasahstani, Usbekistani, Tadzikistani) ning Hiina  territooriumil. Nii nagu enamikes siinvaadeldavates mäestikes, on ka Tjan-Shani põhilised ahelikud ligilähedaselt ida-lääne sihilised.  Matkajad-alpinistid  jagavad  Tjan-Shani tavaliselt kolmeks: Kesk-, Põhja- ja Lääne-Tjan-Shan.

- Lääne-Tjan-Shani  kuuluvateks  loetakse  Talassi,  Tshatkali, Pskemi jt. ahelikke. Kõrgemad tipud: Tshatkal (4503), Manass (4482), Baubashata (4427). Võrreldes  ülejäänud  Tjan-Shaniga on siin kõrgused ja jäätumine väike.  Kliima  on  mõõdukalt kontinentaalne. Suvel sademeid praktiliselt  ei  ole.  Kuna kurud on põhiliselt 1A-2A rk-ga, saab siin  teha  I-III  rk mägimatku. Küllalt suured alad on looduskaitse all: Sarõ-Tsheleki looduskaitseala Tshatkali aheliku kirdeosas  ja Besh-Arali looduskaitseala Tshatkali jõe orus. Mägi-hooaeg Lääne-Tjan-Shanis kestab tavaliselt 1.maist 31.oktoobrini.

Põhja-Tjan-Shani kuuluvatest on tähtsamad  Kirgiisi  Alatoo, Ili-tagune Alatau ja Kõngei Alatoo.

400 km pikkune Kirgiisi ahelik asub umbes 40 km kaugusel  Bishkekist  ning ligipääs mägedesse on  hea.  Kõrgeim  tipp:  Semjonov-Tjan- Shanski (4875). Enamus kurusid on 1A-2B rk-ga ning kõrgusega üle 4000 m. Lumepiir on põhiliselt  põhjanõlvadel.  Suvisel ajal esineb sademeid, samuti  on  iseloomulikud  fõõnid  ja briisid. Ala-Artsha orus asub rahvuspark. Mõnikord  on  Kirgiisi ahelikku loetud ka Lääne-Tjan-Shani  kuuluvaks.  Alma-Ata linnast 20-30 km lõunas asuvad kaks paralleelset, umbes 280 km pikkust ahelikku - Ili-tagune Alatau ja  Köngei Ala-too, mis on omavahel ühendatud Tshiliko-Kemini kaarega.

Aastal 1985 oli seal Eesti mägimatkajate turiaad. Väga head matkaülevaated Kirgiisi ahelikust on Ufaa matkajatelt:
http://www.oleglukyanov.narod.ru/Reports/Lukyanov_5ks_2004/Index.htm
http://www.oleglukyanov.narod.ru/Reports/Lukyanov_5ks_2006/Index.htm
http://tourmuseum.ufacom.ru/mountain/lukjanov/kirgiz-2005-ufa.rar
http://tourmuseum.ufacom.ru/mountain/lukjanov/kirgiz-2006-ufa.rar

Ili-taguse Alatau  kõrgeim  tipp  on  Talgar  (4973),  suuremad liustikud: Korzenevski (12 km) ja Bogotõr (8 km).  Lumepiir on  põhjanõlvadel  3800-3900 m, lõunanõlvadel - 4000-4100 m  kõrgusel. Kurude kõrgused on 3500-4700  m,  enamuses  1A-2B rk.  Tjan-Shanis esineb  selisid,  eriti  Ili-taguse  Alatau põhjanõlvadel. Issõki ja Talgari  jõgede  basseinides  asub Alma-Ata Riiklik Looduskaitseala. See ahelik jääb Kasahstani territooriumile.

   Köngei Alatoo on madalam (kõrgeim tipp - 4771 m), kitsam ja väiksema jäätumisega. Enamus  kurusid  on  1A-2A  rk-ga, kõrgustega 3700-4300 m.  Kuigi  kliima  on  kontinentaalne, tuleb arvestada vihmasadudega, eriti suve esimesel  poolel. See ahelik jääb Kõrgõstani territooriumile. Enamus matkamarsruute algas omal ajal Alma-Atast ning lõppesid Issõk-Kuli järve ääres (või vastupidi). Nüüd peab arvestama et kusagil Tshon-Kemini orus kulgeb piir Kasahstani ja Kõrgõstani vahel. 1600 m  kõrgusel  asuva ja peaaegu 700 m sügava Issõk-Kuli ääres on palju puhkekodusid ja sanatooriume, kuid telkida seal reeglina ei lubata. Suur osa selle meie Peipsist umbes kaks korda suurema järve kaldast on looduskaitse all. Issõk-Kuli nõos  olevate  linnade (Przevalsk, Issõk-Kul (Rõbatshje) jt.) ning Bishkeki vahel on hea bussiliiklus. Mägi-hooaeg Põhja-Tjan-Shanis kestab tavaliselt 15. maist  30.septembrini.

- Kesk-Tjan-Shani kuuluvad Issõk-Kuli järvest lõuna poole jäävad ahelikud: Terskei Alatoo, Kuilju, Ak-Shõirak jt. (Omaette piirkonnana vaatlevad matkajad-alpinistid Kesk-Tjan-Shani idaosa - Terskei idaosa (Tshon-Ashu kurust ida  poole jääv), Sarõdzasi, Tengri-Tagi, Kokshaal-Too jt. ahelikke). 375 km pikkune Terskei ahelik on kõige võimsam ja kõrgem oma keskosas, Barskooni ja Turgen-Aksu orgude  vahel.  Kõrgeim tipp on Karakol (5216). Kurude kõrgused on siin  3600- 4800 m, maksimaalselt 3B rk-ga. Üle Terskei peaaheliku viivaid 1A-1B kurusid on ainult läänepoolses osas Barskooni ja Kotor-Tori (Tshon-Kõzõl-Suu)  orgude vahel. Ida pool on soovitav teha IV rk ja raskemaid matku.  Terskei  lääneosa  on madalam, kõrgeim tipp - 4800 m. Kurude  kõrgused  on  3500- 4400 m, kuni 3A rk-ga. Terskeil tervikuna on  mitmeid  iseärasusi. Tema idaosa saab  rohkem  sademeid  kui  lääneosa, mistõttu lumepiir põhjanõlvadel langeb 4000 meetrilt läänes 3700 meetrini idas.  Lõunanõlvadel  on  lumepiir  vastavalt 200-300 m kõrgemal. Teiseks: ahelik on  ebasümmeetriline  - järsk põhjanõlv langeb  gigantsete  astangutena  Issõk-Kuli nõoni, lauge lõunanõlv aga lõpeb reeglina 3500-3700 m  kõrgusel asuvatel kidura taimestikuga  sõrtidel.  Seetõttu  on Terskei lõunanõlvadel liustikud  pikemad  kui  põhja  pool, peaaheliku kurudel on aga järsem ja raskem põhjapoolne külg. Metsa on ainult põhja pool. Ligipääs on hea: Bishkekist saab sõita liinibussiga läbi Boomi kuristiku Przevalskisse  (Karakol), Tsholpon-Atasse, Pokrovkasse vm. Przevalskisse  saab ka kohalike lennukitega. Terskeist lõuna pool asuvad kaks mäemassiivi:  Ak-Shõirak ja Kuilju. Suhteliselt väiksel maa-alal (30´30 km) asuvat kompaktset Ak-Shõirakit iseloomustab tugev jäätumine  ja karm kliima. Kõrgeim tipp -  5126  m. Kurude  kõrgused  on 4370-4950 m, 1B-3A rk-ga, enamus - lumised-jäised, mistõttu on soovitav teha matka mitte alla III rk. Lumepiir on 4100- 4400 m kõrgusel. Suurim, Petrovi liustik on 14 km  pikkune. Massiiv tervikuna on läänes, Kumtori sõrtide  pool  laugem, idas - järsem. Ligipääs jalgsi üle Terskei või sõita autoga üle Barskooni  kuru  näiteks  geoloogide asula  Kumtorini.  Viimase lähedal on HMJ. Kuilju asub  Ak-Shõirakist ida pool, umbes 25x50  km-sel  maa-alal.  Kõrgeim tipp - Konstitutsiooni (5203).  Kurude  kõrgused  on  3600- 4800 m, 1A-3A (üks 3B) rk-ga, enamus samuti lumised-jäised. Lumepiir on  põhjanõlvadel  3700-3900  m,  lõunanõlvadel  - 4000-4200 m kõrgusel. Ligipääs: Przevalskist Inõltsheki asulani sõidab liinibuss, samuti saab sinna (Sarõdzassi) sõita kohaliku lennukiga. Võimalik on minna ka jalgsi üle Terskei aheliku (minimaalselt 2A-2B rk kurud). See piirkond on  sobiv IV-V rk matkade jaoks. Kesk-Tjan-Shani nendel ahelikel kestab mägi-hooaeg tavaliselt 1.juunist 30.septembrini. Terskeist lõuna pool on lumeleopardide kaitseala, oli juhtumeid et gruppe ei lastud sinna.

- Kesk-Tjan-Shani idaosa iseloomustavad väga  suured  kõrgused ning tugev jäätumine. Siin asuvatest tippudest kõrgeimad on Pobeda (7439) ja Han-Tengri (6695).  Liustikest  suurim  on Lõuna-Inõltshek (60 km). Kurude  kõrgused  on  4000-6100  m, 1A-3B rk-ga. Lumepiir on 4200-4450 m kõrgusel. Ilmastik  on muutlik, reeglina on palju lund.  Tavaliselt  tehakse  siin V-VI rk mägimatku. Ligipääs: sama,  mis  Kuiljusse,  ainult Inõltshekist tuleb sõita edasi ida  poole.  Mägi-hooaeg kestab tavaliselt 15. juunist 15. septembrini.

 

Dzungaaria Alatau

... on suhteliselt väike kõrgmäestik Kasahstani ja Hiina territooriumil. Koosneb põhiliselt  kahest  paralleelsest ahelikust: Põhja- ja Lõuna-Kesk-ahelikust.  Nende  vahele jäävad nn. "Dzungaaria väravad". Kõrgeim tipp on  Semjonov-Tjan-Shanski (4464), pikim liustik  -  Abai  (10,9  km). Kurude kõrgused on 3100-4080 m, 1A-2B  rk-ga.  Lumepiir  asub 3200-3800 m kõrgusel. Ligipääs: Alma-Atast liinibussiga  Taldõ-Kurgani, sealt edasi Kapali  vm.  Dzungaaria  Alatau  asub piiritsoonis, samuti on siin rida jahikaitsealasid .Matkamas käiakse siin suhteliselt vähe. Mägi-hooaeg kestab tavaliselt 1. juunist 30. septembrini.

Altai

... asub Lõuna-Siberis, Venemaa  (Mägi-Altai), Mongoolia ja Hiina territooriumil. Võib jaotada kolmeks: Kesk-, Ida- ja Lõuna-Altai. Mägironijatele pakub põhiliselt huvi Kesk-Altai Katuni, Põhja- ja Lõuna-Tshuja jt. ahelikega. Katuni  ja  kogu Altai kõrgeim tipp on Beluhha (4506). Enamus kurusid on Katuni ahelikul 1B-2A (maksim. 3B) rk-ga, kõrgustega 2100-4500 m. Lumepiir on põhjanõlvadel 2500-2900 m,  lõunanõlvadel - 2700- 3100 m kõrgusel.  Põhja-Tshuja  kõrgeim  tipp  on  Maashei-bashi (4173). Kurud on siin 1A-3A-ni  (üks  3B),  kõrgustega  2000- 3700 m. Lumepiir on 2900 (põhjanõlv)-3100 (lõunanõlv)  kõrgusel.  Lõuna-Tshuja  kõrgeim  on  Tõmomu  tipp  (3960).  Enamik kurusid on 1B-2A rk-ga (on ka 2B ja 3A),  kõrgustega  2800- 3700 m. Lumepiir on 2900-3100 m (põhjanõlv) kuni 3000-3200  m (lõunanõlv) kõrgusel. Altai kliima  on  vähem  kontinentaalse iseloomuga kui ümbritsevatel tasandikel. Suve- ja sügiskuudel on hulgaliselt  sademeid.  Ilmastik  on muutlik. Parim matkaaeg on juuli. Augustis võib  juba  lumi  maha  tulla. Iseloomulikud on föönituuled. Rohkesti  on  taigametsa  ja  soiseid alasid. Ligipääs on raske ja kestab mitu päeva: Barnaulist Gorno-Altaiskisse, sealt veel umbes  500  km  bussi  või autoga läbi Ust-Koksa Tjunguri külla või siis  edasi  mõõda Tshuja trakti. Altai kirdeosas, Teletsi järve lähedal Tshulamõshi jõe basseinis  asub Altai looduskaitseala. Altai on ka populaarne suusamatkarajoon.

Mägi-hooaeg kestab tavaliselt 15. juunist 15. septembrini. Seoses ebastabiilse olukorraga mujal endise NL mägipiirkondades on Altai muutunud väga populaarseks. Tjunguri külas on korralik baas mägironijatele, hea teenendus. 

http://biomedicum.ut.ee/kalle/matk/altai01/  
http://www.spordilinn.ee/matkamine/altai2001
http://www.matk.ee/tegevus/Muljed/2000/Altai/index.html
http://www.reeper.ee/altai/

Skandinaavia mäed – Norra

Jotunheimen on täiesti sobiv kergemateks, I -II rk. mägimatkadeks.Mäed on täiesti ehtsa alpiinse reljeefiga (eriti Hurrunganes ning Bygdini ja Gjende järve vahel), ainult absoluutsed kõrgused on väikesed, nii et mägihaigusega probleeme ei ole. Tipumarsruutide raskusastmed on I - VI (UIAA). Erinevalt paljude teiste Euroopa riikidest ja rahvusparkidest tohib Norras käia ja ka telkida igal pool, va. lähemal kui 1 km mägihüttidest. Loomulikult tuleb oma ööbimiskohast prügi ära koristada, viies selle hüttide juures olevatesse prügikastidesse või siis, äärmisel juhul, korralikult maha mattes. Mäeahelikud on mõnevõrra teise ehitusega kui näiteks Kaukasuses. Ahelikud on lühikesed , puudub ühtne peaahelik. Kuru on Norra keeles kas “skardet” või “bandet”, nende kõrgused 1700 - 2100 m, kaardile märgitud kurude raskuskategooriad on umbes 1A - 2A. Tihti on kaks suurt orgu nende ülaosas ühendatud madala sadulaga, mis “õige” kuru mõõtu välja ei anna (näiteks Visa ja Leira oru vahel - 1500 m Kyrkjegulpen, Visa ja Veo oru vahel 1662 m sadul). Domineerib keskmine ja jäme rusu, palju on monoliitseid kaljusid. Pikki moreenvalle on vähe. Paljud liustikud kuuluvad üleminekutüüpi (“norra-tüüpi”) mägi- ja katteliustike vahel. Tuleb arvestada et liustikel on pragusid, nii et tuleb liikuda seongutes.Lumevaesemal ajal võib raskematel marsruutidel vaja minna ka kasse. Jõeveed on puhtad, settevabad. Ilm on muutlik, on palju sademeid, udu ja pilvitust. Õhutemperatuur ei ole ka orgudes kõrge, nii et varustuse kuivatamisega on raskusi. Vihmakeep või vihmakindel riietus on vajalik. Päikesekiirgus ei ole nii intensiivne kui lõunapoolsemates mägedes, suvisel ajal on ka kaua valget aega. Ligipääs mägedesse on väga hea, ntx

http://biomedicum.ut.ee/kalle/matk/norra96/
http://www.firn.ee/retked/retk2000/Norra2000.html

 

Alpid

... on suur mägisüsteem Lõuna- ja Kesk-Euroopas, mis moodustab 1200 km pikkuse kaare. Alpid on kõrgeim mäestikuvöö Euroopas võttes enda alla 200 000 km2 suuruse ala. Alpide orud on aastaringselt asustatud. Tähtsateks majandustegevusteks on turism, piimakarjandus, metsatööstus, hüdro-elektrienergia tootmine ja soola ja rauamaagi kaevandamine. Alpid on olnud Lõuna- ja Kesk-Euroopa vahelise transiitkaubanduse ala juba vanadest aegadest. Alpid kujunesid viimase alpi kurrutusel ajal. Jäätumisperioodidel (jääaegadel) oli oluline roll Alpide kujundamisel, kuna neil aegadel liikusid läbi orgude suured jäämassid, muutes need sügavateks ja kõrgete seintega koridorideks. Jäämasside poolt orgudesse kuhjatud moreenimassid aga moodustasid tammid mis on paljude selle piirkonna järvede tekkepõhjuseks. Struktuurilt on Alpi mägisüsteem jaotatud Lääne- ja Ida-Alpideks Reini oruga Põhja-Shveitsis, üle Splügeni kuru Como järveni Põhja-Itaalias. Lääne-Alpide kõrgus on keskmiselt 1000 meetrit kõrgem Ida-Alpide keskmisest ning on ka kitsamad Ida-Alpidest. Alpide kõrgeim tipp, Mont Blanc (4807m), asub Prantsuse ja Itaalia piiril. Alates Genfi järvest pöörduvad Alpi piirkonnad kirdesse ning muutuvad rohkem eraldatuks, saavutades 250 kilomeetrise laiuse kaare keskkohas. Üle 3000m kõrgused alad on kaetud liustikega, millest tõusevad esile teravad (hambalaadsed, nõeljad ning teravate harjadega) tipud. Alpide pinnast 2% on kaetud jääga, pikim oruliustik – Aletschi liustik on 18 km pikkune. Laiad, sügavad ja pikad orud lahutavad Alpide osi moodustades samas peamised liiklemisteed Alpides. Orud viivad üles kurudeni. 

  Alpid lahutavad Kesk-Euroopat  Lõuna-Euroopast, takistades põhjast tulevate külmade õhumasside levikut Lõuna-Euroopasse ning teisalt ka Vahemerelt soojade õhumasside levikut Kesk-Euroopasse. Seetõttu püüavad Alpid kinni palju sademeid, mis niiskete õhumasside saabumisel seal maha sajavad. Erinevate õhumasside kokkupuute tõttu esineb kõrgemal sageli lumetorme. Sademete hulk Alpides ulatub 3000 mm-ni aastas. Madalamal domineerivad lehtpuud ja mänd, kõrgemal on peamiseks okaspuumetsad. 1800 meetrist kõrgemal lõpeb metsavöönd. Sealt algavad alpiaasad.      

Lääne-Alpides peetakse kõige huvitavamaks Pennini mäeahelikku. See asub Edela-Shveitsi ja Loode-Itaalia piiril ning seal asub 10 Alpide kõrgemat tippu 12st (ülejäänud 2 kuuluvad Mont Blanci massiivi). Pennini Alpides on mitmeid 4000seid tippe ning sadu üle 3000seid tippe. Kõrgeid mägesid lahutavad pikad, kitsad orud. Enamus tõusuradasid on lumel, kuna sajab sageli. Sage ilmamuutus ongi üks peamisi tegureid, mis muudab ronimise raskemaks.  Selle piirkonna kultuur ja ajalugu on sama nauditavad kui mäedki. Enamus kõrgeid tippe paiknevad ümber Zermatti oru (Shveitsis), kus Zermatti küla Matterhorni jalamil on üks vanemaid alpinistliku ronimise keskusi. Etniliselt on see piirkond mitmekesine, sisaldades erinevaid kombinatsioone prantsuse, shveitsi-saksa, itaalia ja kohalike keelemurretest, mida ühes või teises orus räägitakse. Pennini Alpide kõrgemad tipud on Monte Rosa massiiv, Dom, Weisshorn, Matterhorn jt.

Ida-Alpide tuntumad mäeahelikud on Bavaria (Baieri) Alpid, Allgäu Alpid, Hohe Tauern (Kõrged Tornid) põhjas ja Dolomiidi ja Karni (Carnic) Alpid lõunas.


Alpidesse oli suurem eestlaste “invasioon” 1999.a. :

http://www.firn.ee/retked/retk99/matkajad.html
http://www.firn.ee/retked/retk99/alpid99jaan.html
http://www.matkasport.ee/jutud/alpinismireis_2001/Alpireis2001.htm
http://www.spordilinn.ee/dolomiidid/ 
http://biomedicum.ut.ee/kalle/matk/alpid05/
http://www.sea.ee/%7Eys/2006/

Meie alpinistide hulgas on populaarne näiteks Monte Rosa massiiv Itaalia poolt või Mount Blanc Prantsuse poolelt. Kohale sõidetakse tihti bussidega, kulub ca 2-3 päeva. Itaalia poolele saab sõidukiga kas üle idapoolsete kurude (Stelvio jt.) või lausa läbi 11 km-se tunneli Prantsusmaa (Chamonix) ja Itaalia vahel.
 

Mägipiirkonnad mujal 

Karakorum:
http://www.sea.ee/~ys/ho.htm
http://www.matk.ee/tegevus/Muljed/2001/karakorum_2001.htm

Himaalaja: 
http://www.matk.ee/tegevus/Muljed/chou/ylevaade.htm
http://www.everest.ee/
http://www.everestnews.com

Põhja-Ameerika – McKinley:
http://www.matk.ee/tegevus/Muljed/1999/McKinley/jutt.htm

Lõuna-Ameerika - Acongagua jt.: 
http://www.jkalpiklubi.ee/ajaloost/1997maevallutajatele.htm
http://aconcagua.ekstreem.ee/

http://alpinisme.camptocamp.com/sortie9061.html?uid=11498

Antarktika - Vinson:
http://www.postimees.ee/240107/esileht/siseuudised/240890_print.php
http://www.alpineascents.com/vinson.asp

Juba eespoolmainitud http://www.hot.ee/alanrood/magipiirkonnad/maailm.htm   on toodud päris eksootilisi kohti, nagu ntx Okeaania saarte mäed. Uus-Meremaal ntx on liustik, mille keel ulatub kohalikku lopsaka taimestikuga vihmametsani. Aga algatuseks tasub proovida kas Jotunheimenit, Alpisid või Kaukasust.

 

Veel kasulikke linke:

http://www.peakware.com
http://www.virtualtourist.com/vt/
http://www.mountainzone.com
http://www.mountainweb.com
http://www.risk.ru
http://www.mountain.ru
http://mountains.tos.ru/clmb.htm
http://lib.ru/ALPINISM/
http://www.everestnews.com
http://www.tvmountain.com
http://www.geographic.org/maps/
http://www.immigration-usa.com/maps/
http://www.skitalets.ru/books/books.htm
http://climb.com.ua/listofbooks.php
http://mapy.mk.cvut.cz/data/
http://www.kombrig.net/podgot-maps.htm


Kalle Kiiranen, 30.01.2007
kiiranen@ut.ee